2010 02 17/20
WISPA MCWIL DUNLOP POLISH OPEN 2010

dniach 17-20 lutego 2010 roku w Krakowie w nowym klubie Squash4You na 7 kortach McWil odbył się turniej:

Po raz pierwszy w Polsce – zostały zorganizowane zawody międzynarodowej organizacji WISPA zrzeszającej profesjonalne zawodniczki squasha. To milowy krok – po raz kolejny wykonany w Krakowie, gdzie dwa razy rozegrano zawodowe turnieje PSA. Szczegółową informację o imprezie można znaleźć na stronach oficjalnych partnerów medialnych imprezy albo klubowej.

Korzystając z okazji ja też chciałem dorzucić swoje trzy grosze na temat tego co widziałem na miejscu. A okazja była doskonała, bo Piotr Samborski prowadził w Krakowie szkolenie sędziowskie wykorzystując rozgrywane w klubie Squash4You turnieje WISPA i A+.  Zachęcam wszystkich, którzy tego jeszcze nie zrobili, by wzięli udział w takim szkoleniu. Poza możliwością uzupełnienia/usystematyzowania wiedzy dotyczącej prawidłowego prowadzenia meczy turniejowych to świetna okazja do integracji, o czym mogą zaświadczyć uczestnicy kursu.
Turniej zawodowy to doskonała okazja do tego, aby się zastanowić, czy niektóre turnieje w Polsce nie zasłużyły na rozgrywanie ich wg zawodowych zasad. Mam na myśli ograniczenie rywalizacji wyłącznie do walki o pierwsze miejsce.
Bo jeśli przez cały sezon zawodnicy i zawodniczki rozgrywają w turniejach mecze o każde miejsce, to może po całorocznym wysiłku zasłużyli oni na to, by podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski nie tworzyć “tasiemca”, którego kolejność końcowa nie powinna się specjalnie różnić od kolejności wypracowanej w ogólnopolskim rankingu.
A może nadszedł czas by uruchomić odrębny cykl zawodów, w których będzie się grało wyłącznie o pierwsze (ewentualnie  jeszcze o trzecie) miejsce?

Wracając do turnieju WISPA.
Zawody wygrała Lucie Fialova, to jej pierwszy wygrany turniej WISPA a przy okazji rewanż nad przeciwniczką (Angielką Victorią Lust) za porażkę podczas grudniowego  MCWIL AUSTRIAN LADIES OPEN 2009. Wtedy Lucyna łatwo przegrała w trzech setach [6,5,7]. Tym razem mecz by dłuższy – w setach  3/1 [-5,13, 9, 6] a trwał 47 minut;  a (co potwierdzą widzowie) walka na korcie nie przypominała Wersalu. Poza Victorią w pokonanym polu zostały: Emma Chorley [ANG] 2/3 [3,8,-5,-6,4] , Gaby Schmohl [SCH] 1/3 [4,-7,9,12] i Lauren Selby [ANG] 2/3 [6,-12,7,-9,6].

W eliminacjach do turnieju głównego wystartowało też pięć polskich pretendentek, które nie zdobyły się na awans do finansowej elity (to turniej zawodowy i start w takim turnieju oznacza nagrody finansowe za osiągnięcie kolejnych rund turnieju).
W pierwszej rundzie eliminacji (środa) najlepiej wypadły Ania Jurkun i Vanessa Geroska (zdobyły odpowiednio 14 i 15 punktów w trzech przegranych setach); kolejna była Magda Knapik z ugranym na raty setem (11 p.) potem Sylwia Borek z ośmioma punktami, Dominika Witkowska która udziergała 7 punktów i na zakończenie Magda Ryczko która ugrała 2 punkty. W dalszej części imprezy polskim zawodniczkom pozostała obserwacja i wyciąganie wniosków z rozegranych spotkań……..