Jesienna Liga w Squash City – Zasady

[informacja] [skład na następną kolejkę] [wyniki oraz aktualny ranking]
===================================================

Witam i zapraszam do udziału w otwartych rozgrywkach Ligi SquashMasters.
Aktualna edycja nosi roboczą nazwę Ligi Jesiennej.
Zawody rozgrywane są co tydzień (
w każdą środę, 19-23) w 6 grupach w stołecznym Squash City. Poniżej ujednolicone zasady udziału w rozgrywkach.
pozdr/wk


1. Układ ligowy.
Liga składa się z 3 poziomów. Gradacja jest następująca:
Jedna grupa A (19.00 – gra 7 osób, spadek 4 zawodników),
dwie grupy B
(19.00 – po 7 osób, awans po 2 zawodników, spadek po 3 zawodników),
trzy grupy C (21.00 – po 7 lub 8 osób, awans po 2 zawodników, pozostali utrzymanie lub zamrażarka w zależności od ilości zgłoszeń zaliczonych na następny tydzień ).

2. Zgłoszenia
Udział w kolejnej lidze musi być zgłoszony przed startem danej ligi (tydzień wcześniej), co pozwoli ustalić ilość osób utrzymujących się w grupach D, E i F oraz pojemność zamrażarki w danych rozgrywkach.
Zgłoszenia należy przesyłać mailem na adres liga@squashmasters.pl lub SMS-em na numer 511 981 288.
Nowi zawodnicy rozpoczynają rozgrywki w grupach  C.

3. Zasady udziału.
Udział w lidze jest płatny z góry. Jednorazowa gra kosztuje 50 zł. Udział w dwóch edycjach to 100 zł. Udział w trzech edycjach to 150 zł. Potwierdzeniem udziału jest wpłata na konto ligowe kwoty 50/100/150 zł (jeden/dwa/trzy udziały) lub wielokrotności 45 zł (przy czterech lub więcej kolejkach) z zaznaczeniem – za które środy jest to płatność.
Uczestnicy grup pościgowych (C1,C2 i C3) muszą mieć świadomość, że brak awansu do grupy wyższej grozi przymusową, tygodniową przerwą w rozgrywkach.
Brak wpłaty za kolejne rozgrywki (po wykorzystanym, opłaconym pakiecie) może skutkować przesunięciem zawodnika (który nie potwierdził udziału w kolejnych seriach rozgrywek) do “zamrażarki” ligowej czyli listy oczekujących.

 • Konto ligowe:
  m2000 waldemar kobus. włodarzewska 57e, 02-384 warszawa
  inteligo 50 1020 5558 1111 1409 3980 0073

4. Nieobecności.
W przypadku nieobecności usprawiedliwionej zawodnik może liczyć na grę w kolejnym tygodniu w tej samej grupie lub o jeden poziom niższej, o ile inny zawodnik zwolni miejsce w grupie na odpowiednim poziomie. Jeśli takie extra miejsce się nie zwolni – zawodnik może rozpocząć rozgrywki od gry w grupach C1/C2/C3.
W przypadku, gdy zwalnia się miejsce w grupach A i/lub B a nie ma oczekującego zawodnika (zgłaszającego wcześniej nieobecność) do gry zostanie zaproszony kolejny zawodnik z grup C (z najlepszym bilansem setów a następnie punktów zdobytych lub straconych), gość lub zawodnik z rezerwy o ile pojawi się na rozgrywkach do 19:30 w dniu rozgrywek gotowy do startu.

5. Jak i o co gramy.

A. W każdej grupie startuje nie więcej niż 7 i nie mniej niż 5 osób. W ciągu 2 godzin każda grupa rozgrywa mecze dwusetowe każdy z każdym. Zawodnik wchodzący na kort powinien być przygotowany do gry (rozgrzany). Dłuższa rozgrzewka dotyczy pierwszych meczy lub przypadku zmiany (pęknięcia, utkwienie pod sufitem) piłeczki.
Mecze rozgrywane są do dziewięciu (grupa A, B i C) lub jedenastu punktów z nagłą śmiercią (dziewiąty lub jedenasty punkt wygrywa set).
Rozgrywane są zawsze dwa sety (możliwy wynik to remis, wygrana, przegrana), wyniki powinne być zapisane w tabeli ligowej natychmiast po rozegraniu meczu.
Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy nie ma pełnej obsady – ustala je za każdym razem organizator.
Nie prowadzi się zapisu poszczególnych meczy (na protokołach), punkty liczą sami zawodnicy. W szczególnych przypadkach, mecz może być sędziowany przez obserwatora (innego zawodnika), który rozstrzyga sytuacje sporne. Decyzje obserwatora są ostateczne.
B. Uwaga:
a. Uczestnik rozgrywek ligowych zobowiązany jest do zgłębienia przepisów gry w squash. W szczególności tępione będą metodami adminstracyjnymi zachowania niebezpieczne dla innych uczestników ligi.
b. Uczestnik wnosząc opłatę startową nabywa prawo do rozegrania wszystkich meczy w ramach odpowiedniej grupy ligowej, ale nie oznacza to prawa do wykorzystywania całego czasu rozgrywek na potrzeby zawodników. Wyłącznym dysponentem czasu wykupionego na potrzeby ligi jest ORGANIZATOR LIGI. Rozegranie dodatkowych meczy w czasie trwania ligi wymaga uzyskania zgody organizatora. Dodatkowe mecze mogą być rozgrywane (poza kortami wykupionymi przez organizatora ligi) w dodatkowym czasie wykupionym przez potencjalnych uczestników takich meczy.
c. Czas trwania rozgrywek rozpoczynających się o godzinie 19 może być wydłużony w celu dogrania zaległych meczy. W takich przypadkach (przedłużenie rozgrywek) organizator może zmienić kolejność rozgrywek grup oczekujących.
d. Skład grup ligowych ustala organizator na podstawie zgłoszeń oraz przyjętych opłat za udział. pierwszeństwo udziału mają osoby, które po uzgodnieniu z organizatorem opłacą udział z góry przelewem.
C. Rozgrywki trwają 3 miesiące i stawką w nich jest tytuł Mistrza Ligi danej edycji. W przypadku aktualnej ligi jest to tytuł Mistrza Jesieni. Kolejne, trzymiesięczne edycje będą utrzymywały ciągłość spadków i awansów. Skład pierwszej edycji zostanie ustalony na podstawie rankingu końcowego ligi Wakacyjnej oraz poprzednich.

6. Ustalanie kolejności końcowej
O kolejności końcowej w grupie ligowej decyduje kolejno:
a) ilość wygranych setów,
b) suma punktów zdobytych we wszystkich meczach
c) suma punktów straconych we wszystkich meczach
e) wynik meczu bezpośredniego.

7. Punktacja ligowa (poprawiona 16.10).
Ranking końcowy (10 kolejek) zostanie wyliczony jako suma ośmiu najlepszych wyników z wszystkich wyników ligowych danego zawodnika.

MIEJSCE Punkty za miejsce w grupach
A B C D
1 400 320 240 160
2 380 300 220 150
3 360 280 200 140
4 340 260 180 130
5 320 240 160 120
6 300 220 140 110
7 280 200 120 100
8 260 180 100 90

Bonus za 12/0  w grupie A – 0 punktów
Bonus za 12/0 w grupie B – plus 100 punktów
Bonus za 12/0 w grupie C – plus 100 punktów

Liga jesienna składa się z 12 kolejek
Październik [7][14][21][28]
Listopad [4][11][18][25] także Święto Niepodległości
Grudzień [2][9][16][23][30] 

(c) wk

 1. co to znaczy, że z grup D,E,F zawodnicy “spadają do grup równoległych”?

  Comment by kw — 2009/10/05 @ 17:41

 2. To znaczy, że D, E i F są takie jak poprzednie E1 i E2; tylko, że teraz są trzy a nie dwie
  – jeszcze raz
  pierwszy zawodnik z każdej grupy awansuje do C, pozostali zaś: albo utrzymują się ale aby nie grać w tym samym składzie są rotowani do grup równoległych, albo spadają czyli trafiają na tydzień lub dwa (przy 0:12) do zamrażarki.
  pozdr/wk

  Comment by Administrator — 2009/10/05 @ 18:56

 3. hm… zobaczymy, jak to się sprawdzi, do tej pory w grupach był dość wyrównany poziom, a teraz, jeżeli ktoś spada z C, to może walczyć z zawodnikami, których pokona bez problemu. w grupach D,E,F można będzie teraz utknąć na zawsze, bo tylko pierwsze miejsce daje awans… czyli dwa razy mniej osób będzie zmieniało grupę. mniejsza będzie też motywacja do grania “do końca”, bo szansę na awans oraz spadek są mniejsze… ale z drugiej strony może to być ciekawy eksperyment, a i tak chodzi o przyjemność grania 🙂

  Comment by Marcin — 2009/10/05 @ 19:14

 4. jaki sens ma powrót po nieobecności zawodnika z A/B do DEF, dotychczasowy trochę uznaniowy system nie był taki zły, bo przecież nie chodzi raczej o granie zawodników na kompletnie różnych poziomach; czy nieobecności będą automatyczną promocją zawodników z niższych grup (a nie np.powrót zawodnika)?

  Comment by mg — 2009/10/05 @ 20:46

 5. Zawsze można tak jak Wojtek Derda, wpisać się na listę kandydatów dwa razy. Starując w dwóch różnych grupach zwiększa się szansa awansu 🙂

  Comment by Fus — 2009/10/06 @ 13:29

 6. Waldek,

  ten pomysl na relacje 3:1 grup DEF z C:
  Jesli po nieobecnosci zawodnika z grupy A/B trafi on do DEF to pewnie ma duze szanse wygrac, takze z tymi, którzy mieli szanse ta grupe wygrac na swoim poziomie. Raczej ten zawodnik tez nie bedzie mial frajdy w graniu ze slabszymi przeciwnikami jak i oni z nim a poza tym jak znowu zdazy mu sie tydzien przerwy to znowu spada.
  W ten sposob moze byc tak ze lepsi zawodnicy czesciej beda grali w slabszych grupach z powodu przerw a gora beda regularni uczestnicy ligi, tyle tylko, ze zamiast grac na wyrownanym poziomie, wydaje sie, ze bedzie wiele anomali. Pytanie czy uczestnicy beda z tego zadowoleni?
  A z drugiej strony moze lepszy pomysl jest aby grupy DEF byly w relacji nadrzednej dzieki czemu powstanie grupa E posrednia miedzy D a F w odroznieniu do biezacej realacji tych grup 2:1 EF do D? Czy wlasnie dzieki temu nie zyskalibysmy stabilizacji poziomu graczy w lidze takze w nizszych grupach? TK

  Comment by Tomek Kwiatkowski — 2009/10/06 @ 16:23

 7. Takie powiedzenie kiedys było: “lepsze wrogiem dobrego” – po co zmieniać coś co dobrze działa?
  JK

  Comment by Jarek — 2009/10/06 @ 19:19

 8. Witam,
  czytam uważnie Wasze opinie i czekam na następne głosy.
  przede wszystkim czekam na konkretne propozycje,
  jeśli będą konstruktywne – przegłosujemy je na dzisiejszych rozgrywkach.
  Dopóki nie wyszliśmy na kort można konastruować zasady.
  Przede wszystkim chciałbym aby więcej osób mogło wziąć udział w rozgrywkach. Niestety, barierą jest ilość kortów.
  Poza tym ustalając powyższe reguły chciałem, by grupy o 19 były właściwą ligą a te o 21 aspirujące do awansu były grupami pościgowymi bardziej w formule turniejów. Za każdym razem gdy zgłasza się nowy zawodnik musi pokonać tylko jedną grupę aby zagrać we właściwych rozgrywkach. Poprzednio uznaniowo wciskałem lepszych kosztem pozostałych, Każdy każdy może/musi awansować. A że czasami najlepszym zdarzają się nieobecności – grupy o 19 niestety nie są z gumy.
  I jeszcze jedno.
  Wydaje mi się, ze obecna formuła jest dośc atrakcyjna dla potencjalnych sponsorów Ligi.
  Trzymiesięczna Liga to około setki zainteresowanych bezpośrednio zawodników oraz wizerunek na głównej stronie SquashMasters powstającej z kolan.
  Zapraszam do dyskusji ewentualnych inwestorów.
  pozdr/wk

  Comment by Administrator — 2009/10/07 @ 09:22

 9. Moim zdaniem o ile koncepcja grup D,E,F i wchodzenia do C tylko zwycięzców grup może być zrozumiała o tyle koncept spadania za zgłoszoną wcześniej nieobecność już kompletnie nie.
  Dlaczego osoba która np.wygrała grupę B lub C i powinna awansować wyżej, w sytuacji kiedy ma w następnym tygodniu wyjazd słuzbowy, chorobę, ślub, pogrzeb …(wstawić co kto uważa)jest “ukarana” spadkiem do najniższych grup i znowu mozolnie musi odrabiać. Jest to z lekka demotywujące dla samego zawodnika z grup A,B,C jak podejrzewam może również dla graczy z grup D,E,F. Zakładając, że usprawiedliwione nieobecności zawodników zwykle grających w A,B,C zdarzały się i będą zdarzać regularnie, zawsze w grupach D,E,F będą “spadochroniarze” wyraźnie lepiej grający co może permanetnie blokować awanse “słabszych” wyżej.
  Jeżeli celem tego pomysłu miało być premiowanie regularności grania, zwiększenie dyscypliny i umożliwienie grania w A,B,C większej ilości “nowych” to może do rozważenia mogłaby być koncepcja zamrażarki dla grup A,B,C obowiązująca tylko w przypadku usprawiedliwionej (zgłoszonej np. conajmniej dwa dni wczesniej nieobecności). W takiej sytuacji osoba która się odpowiednio wcześniej usprawiedliwiła idzie na kolejkę do zamrożenia a może zagrać tylko w sytuacji awaryjnej (jak zwolni się miejsce). W przypadku nagłych nieusprawiedliwionych nieobecności należałoby się liczyć z możliwością zrzutu do D,E,F.
  Pzd. Sergio

  Comment by Sergio — 2009/10/07 @ 14:46

 10. Jak za dużo chętnych to może dokupić jeszcze 2 korty i będzie 8 grup.
  Spadki z A i B za nieobecność to pomyłka. Tacy gracze jak Maciek Lubiak, czy Krzysiek Pieńkowski grający w D z zawodnikami którzy zgłosili się np. pierwszy raz na ligę, żeby sprawdzić swoje umiejętności? Chyba, że chodzi o zdemotywowanie najlepszych

  Comment by Maciek Sawicki — 2009/10/08 @ 10:21

 11. Z punktu widzenia gracza grup DEF system wydaje się być lepszy – większa rotacja w tych grupach i różnorodność graczy…
  P.S. Chyba w grupie D przyznano za dużo punktów…?

  Comment by gajoo — 2009/10/09 @ 09:33

 12. Zastanawiam się też, czy w przypadku równej ilości setów, o miejscu nie powinna decydować różnica między zdobytymi a straconymi punktami, a nie liczba zdobytych punktów? Sądzę, że lepszym jest gracz z wynikiem 106:86 od gracza z wynikiem 107:102 przy takiej samej liczbie wygranych/przegranych setów.

  Comment by Marcin — 2009/10/09 @ 09:39

 13. Uwaga organizacyjna. w grupach D, E i F punkty powinny być na tym samym poziomie, nie zaktualizowałem założeń ligowych w systemie i stąd ten niejednoznaczny obraz. Powinienem uporać się z tym do soboty. Tak samo jak z listą startową na środę.
  Nadal liczę na Wasze uwagi i głosy tu albo na mojego maila liga@squashmasters.pl Każdy głos zostanie wysłuchany 😉
  pozdr/wk

  Comment by Administrator — 2009/10/09 @ 10:39

 14. Jak dla mnie spadanie na sam dół za nieobecność to pomyłka. Automatycznie takie zawodnik nie ma szans aby powalczyć o dobrą pozycję w końcowym rankingu.
  Dodatkowo nie będzie to żadna motywacja dla zawodników z niższych grup, ponieważ za każdym razem wiadomo kto wygra taką niską grupę, jeśli gra w niej zawodnik z grupy A. Zresztą jaka to przyjemność grać z zawodnikami na dużo niższym poziomie? No chyba że są to dziewczyny:-))
  Teoretycznie wszyscy się deklarują że nie zależy im na punktach a jednak każdy patrzy ile uzbierał punktów.
  Dla mniej lepszym rozwiązaniem jest zrzucanie większej liczby zawodników do niższej grupy np z A do B jeśli jest taka potrzeba. Można ustalić limit spadków z danej grupy np 3 osoby. A jeśli jest więcej spadochroniarzy to ten który ma największy okres nieobecności ląduje niżej najpierw do B potem do C aż do grupy D i niżej jeśli nie było go bardzo długo.
  Ale Twój Cyrk i Twoje Małpy.

  Comment by Ratig — 2009/10/13 @ 10:34

 15. dlaczego grupy def mają różną punktację?
  JK

  Comment by Jarek — 2009/10/13 @ 11:25

 16. z punktu widzenia gracza grup DEF nowe zasady sa malo korzystne. Po pierwsze o awans bedzie bardzo ciezko, zwlaszcza jesli za nieobecnosci bedziemy mieli czesto spadochroniarzy z grup ABC. Nie wspominajac juz o tym, ze przecietny gracz z DEF w pojedynku z topowa osoba z A powinien gladko przegrac 9:0, 9:0 – co raczej ani dla jednej ani dla drugiej strony nie byloby ciekawym doswiadczeniem sportowym.
  Po drugie jesli juz sie komus uda awansowac, to szansa na utrzymanie sie w C jest dosc mizerna, skoro spada z niej 4 zawodnikow.

  Postuluje pelna hierarchicznosc pomiedzy grupami (z F awans do E, z E do D, etc) oraz karanie spadkiem o jedna lige za kazda nieobecnosc (w takim przypadku miejsce spadkowicza zajmuje kolejna osoba z nizszej ligi). Przy takiej ilosci chetnych watpie zeby byl problem ze skompletowaniem pelnych skladow. Jedyny problem moze sie pojawic miedzy grupami C i D (ze wzgledu na rozne godziny rozgrywek), ale wydaje mi sie, ze przy talentach organizacyjnych Waldka jest to spokojnie do ogarniecia. A moze mi sie tylko wydaje…

  Comment by Janusz — 2009/10/13 @ 14:13

 17. Waldek, hierarchiczność daje przyjemnośc wszystkim, a karanie spadkiem o 1 maks 2 grupy są akceptowalne. Ja z Radwańską (nawet Ulą) nie wychodziłbym na kort aby sobie poodbijać, bo trening tez ma byc na poziomie adekwatnym do zawodnika. Upość i zrób albo tak jak było w Wakacyjnej alebo jeszcze prościej. Twoje uwagi o atrakcyjniejszej formie dla ewentulanego sponsora są conajmniej nietrafione bo grupa docelowa może jest wieksza o 20% ale to nadal 15osób :(.

  Comment by mg — 2009/10/13 @ 16:49

 18. W punktach za miejsca w grupach jest “D” – to chyba pomyłka?

  Poza tym dlaczego nie ma bonusu za 12/0 w grupie A? To jest najtrudniejsze.

  Może za 0/12 – 50% punktów?

  I najważniejsze – punkty – no nie wiem… prowadziłeś jakąś symulację? Bo 5 (piąte) miejsce w C daje teraz tyle samo co 8 w A?????
  (według stanu na 02:19 16.10.2009)

  Comment by Marcin — 2009/10/16 @ 02:19

 19. Problemy z punktacją zostały już poprawione (system ligowe.info liczył według zasad z poprzedniej edycji). Bonusy za 12/0 zostały uwzględnione.

  Punkty są tak ustawione, żeby awansujący do grupy zdobywali podobną ich ilość co Ci z niej spadający, co moim skromnym zdaniem jest w miarę uczciwe.

  Comment by Kuba — 2009/10/16 @ 16:36

 20. Jeśli wszystkie te zmiany są po to aby przyciągnąć sponsorów a ich jakoś nie widać na horyzoncie to może zamiast zmieniać zasady należy wprowadzić dodatkową opłatę (np. 5 pln) dla najsłabszych grup – będzie większa motywacja aby awansować :-), niewidzialna ręka rynku dostosuje liczbę chętnych, których teraz w nadmiarze itd.
  Pewnie pozostali uczestnicy z grup D/E/F nie pochwalą propozycji ale w ten sposób wilk syty i owca cała.

  Comment by MS — 2009/10/20 @ 00:08

 21. A mi się nie podoba. Chore zasady spadków i awansów. W grupach C totalnie różny poziom graczy przez to, że są 3 równoległe grupy.

  Comment by J — 2009/10/29 @ 19:13

 22. Popieram komentarze 16 oraz 17 🙂

  Comment by Marcin — 2009/10/30 @ 00:51

 23. Chcemy wiecej 😀

  Comment by zajefajnyx — 2009/11/23 @ 22:10

RSS feed komentarzy.

Komentarze są wyłączone.

Strona główna Kontakt
Copyright © 2009 Squashmasters.pl   WordPress  Artykuły (RSS) and Komentarze (RSS).