2009 12 05 WYNIKI
[3xWarszawa][Szczecin][Kraków][Gliwice][Gdynia][Poznań]

W miniony (5.12) weekend można było zagrać:
– w dwóch turniejach w Warszawie: (PFS B w Tuan made by Michał Dobrowolski lub Premium B w SquashCity),
– w Gdyni (PFS B w Baltic Oasis) Andrzeja Gołębiowskiego,
– w Gliwicach (PFS B w SquashBallu) Artura Smolenia,
– w Krakowie (PFS B OPEN w Racquet ,
– we Wrocławiu (finałowy turniej OMW na AWF) pojawił się organizator, ale zawodnicy już nie….,
w Poznaniu na klubowym turnieju w NIKU
– w Szczecinie (PFS C w Squash Clubie).

A losy turniejów były mniej więcej takie:
We Wrocławiu (jak wspomniałem) na Hali AWF pojawił się organizator, ale nie było uczestników i dlatego turniej się nie odbył. Niedobrym sygnałem dla wrocławian jest informacja ze strony OMW 2009 zapowiadająca obniżenie budżetu imprez OMW o 20% i w związku z tym wykreślenie z programu kilku dyscyplin, w tym squasha. Dobra informacja, to realna zapowiedź Adama Ciempki, który przymierza się do realizacji przynajmniej 4 kortów w najbliższym czasie. To oznacza, że we Wrocławiu zacznie się coś dziać, bo dotychczasowa baza nie ułatwiała organizacji imprez turniejowych.
W poznańskim klubie NIKU rozegrano turniej klubowy, w którym ostatecznie wystartowało 16 spragnionych sportowej rywalizacji a niekoniecznie punktów PFS. Po eliminacjach grupowych rozegrano pucharowe finały o każde miejsce. Wygrał (a jakże) Piotrek Wałek przed Sebastianem Bernatem i Markiem Szymanowskim. Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 118. Poznańskie zawody to ciekawy przykład medialnej awantury o nic. Odkładając na bok wątpliwości dotyczące spraw formalnych, warto się zapytać po co właściwie organizowane są turnieje, i dlaczego bierzemy w nich udział. Czy dla punktów? czy dla możliwości rywalizacji, czyli rozegrania jak największej ilości meczy, a może dla efektywnej rywalizacji (wyliczonej w czasie i trwającej możliwie jak najkrócej? Punkty zbierane są dla poprawienia rankingu, co owocuje lepszym rozstawieniem i ewentualną możliwością startu w IMP. Z drugiej strony obecny system gradacji turniejów B jest ułomny i ustawia na tym samym poziomie zwycięzców silnego turnieju o średniej [44] z 24 zawodnikami oraz turnieju 8-osobowego ze średnią [np 108]. Jednym słowem system wymaga zmian.

W gdyńskim Baltic Oasis turniej zagrała dwunastka uczestników (w tym dwie dziewczyny); wygrał Piotrek Pakuła a drugi był Artur Gałka. Kolejne miejsca zajęli Kamil Kuźmiński i Darek Korzeniewski; przy czym ten pierwszy “wyciął” w ćwierćfinale piątego Andrzeja Gołębiowskiego. Byli też goście z Olsztyna – stała ekipa globtrotterów, która tym razem nie miała szczęścia w losowaniu. Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 68.
W Szczecinie wygrał Rafał Rykowski (Wrocław) przed Przemkiem Matuszykiem i Damianem Kędziora (Poznań). Gwiazda tenisa – Marcin Matkowski zajęła uczciwe 15-ste miejsce w 23-osobowej stawce, co nie dziwi, bo squash i tenis to jednak bardzo różne dyscypliny, co pokazał w swoim czasie udział Magdy Grzybowskiej w turnieju damskim w Kahunie. Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 230. Wśród 6 pań najlepsza była Marta Adamczewska przed Dorotą Kusy i Joanną Komsą.
W Gliwicach turniej był kameleonem koncepcyjnym. Początkowo reklamowany jako B16 w końcu zamienił się w B32 z 26-stką uczestników. Najlepszy był Waldek Paturej przed Grześkiem Gigoniem i Szymonem Wolkiem. Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 31.
W krakowskim Racquet “złoto” zgarnął też przyjezdny (ale ze Szkocji). Leszek Stelmachowski pojawił się i wygrał pełną drabinkę 32 przed Krzysztofem Pietrasem i Tomkiem Bolechałą. Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 72. Zagrały też panie i juniorzy. Wśród 8 dziewczyn wygrała Sylwia Borek przed Magdą Ryczko i Lucyną Kręcichwost. Wśród 6 juniorów najlepszy był Michał Kotra przed Nikosem Karampotisem i Mateuszem Mirochą.
W Warszawie rozegrano dwie imprezy. W Tuanie wygrał (oczywiście) Michał Dobrowolski przed Sławkiem Jurkiem i Maćkiem Górskim w 14-osobowej stawce (w tym Paulina). Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 86. W Squash City zwycięzców było więcej. W turnieju Premium B (24 zawodników) po raz drugi najlepszy był Marek Jankowski przed Michałem Grzybowskim i Piotrkiem Bareńskim. Średnia pierwszych ośmiu zawodników wyniosła 46. Drugim zwycięzcą w Squash City był Konrad Tyma, który był najlepszy w mini turnieju kadry odbywającej trzydniowe zgrupowanie w warszwskim obiekcie. W zajęciach prowadzonych przez Maćka Klisia i Tomasa Hrazskiego brali udział (poza Konradem): Tomek Abramowski, Marcin Karwowski, Mateusz Kotra, Paweł Szostek, Anka Jurkun, Dominika Witkowska i Vanessa Geroska.
Vanessa to być może nowy nabytek do reprezentacji. Czy tak będzie okaże się po nowym roku gdy otrzyma polskie obywatelstwo.

A ja z ciekawością będę się przyglądał, jaką obsadę będą miały organizowane w przyszłym tygodniu turnieje. Który będzie miał bardziej wartościową obsadę? Czy turniej A, który organizuje w swoim klubie Piotr Samborski, czy zakopiański turniej w którym monopol na wygrywanie ma Pavel Sladecek. Co wybiorą zawodnicy? Grę na dwóch kortach i kulig, czy grę na 5 kortach i sportową atmosferę poznańskiego klubu? Argumentacja o konkurencji tylko jednej imprezy jest nieprzekonywująca (jest jeszcze sobotni turniej klubowy w Modelarni i niedzielny turniej PFS w Białymstoku). W Zakopanem zapewne będzie rozrywkowo, w Poznaniu może być merytorycznie, bo ostatnio sporo się dyskutuje (nie mam na myśli rozpaczliwych wypocin anonimowych osób na różnych stronach, ale dyskusje żywych i odpowiedzialnych ludzi) na temat aktualnej sytuacji w PFS i dalszych działań/losów Zarządu PFS. Impreza w Poznaniu to jakby bliskie spotkanie trzeciego stopnia, gdzie można zasięgnąć informacji u źródła – jakby nie było obecny, (od kilku dni jednosobowy) Zarząd PFS to poznaniak i na 99,99% będzie (i chyba zagra) w turnieju w SquashParku.
W kolejnym (19.12) – ostatnim przed świętami weekendzie – zapowiadają się imprezy w Krakowie (ALSTAR), Poznaniu (SquashPark ale C), Warszawie (Premium nr 7), Gliwicach (SquashBAll), Wrocławiu (turniej Rav.Rykowskiego) i Kołobrzegu (PAJAMAD). Dużo tego….

pozdr/wk

=====================================
Wyniki
=====================================

Baltic Oasis (Gdynia)

NIKU (Poznań)


Racquet (Kraków)


Squash Ball (Gliwice)


Squash City (Warszawa)


Squash Club (Szczecin)


Tuan (Warszawa)

i fotki z warszawskiego Squash City

zgrupowanie kadrowewyniki sparingu kadrowego

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

RSS feed komentarzy.

Komentarze są wyłączone.

Strona główna Kontakt
Copyright © 2009 Squashmasters.pl   WordPress  Artykuły (RSS) and Komentarze (RSS).