I Turniej OSSC pod patronatem LG

WK  2005-09-05 08:23:34

Relacja z Pierwszego Turnieju (cyklu Optimus Summer Squash Cup) pod patronatem firmy LG. Turniej zgromadził sporą jak na wakacyjny turniej liczbę 39 uczestników. Triumfatorem pierwszej edycji a zarazem liderem klasyfikacji Optimus Summer Squash Cup jest obecnie Wojtek Nowisz. W nagrodę za zdobycie pierwszego miejsca Wojtek odebrał topowy model komórki LG C3300. W pokonanym polu Wojtek pozostawił sześciu zawodników z pierwszej dziesiątki ogólnopolskiej klasyfikacji.

Pierwszy z cyklu czterech wakacyjnych turniejów squasha odbywających się pod wspólną nazwą:

Turniej pod patronatem:

Sobota, 2 lipca
Sinus Sport Club

Na starcie pierwszego turnieju z serii Optimus Summer Squash Cup pod patronatem LG stanęło ostatecznie 39 zawodników (w tym dwie ambitne panie). Pogoda dopisała, było słonecznie.

Przebieg zawodów był naprawdę ekscytujący (Wystarczy zobaczyć kolejność końcową),
przede wszystkim dlatego, że udział w turnieju wzięli zawodnicy z czołówki ogólnopolskiej; w tym miejscu wielkie brawa za przyjazd na lokalny turniej w Warszawie dla przedstawicieli Wrocławia (Rafał Rykowski), Krakowa (Łukasz Nitka), Poznania (Szymon Bujalski) i Łodzi (Jacek Hibner i Adam Karp).
Dzięki nim rywalizacja była naprawdę emocjonująca. Pomimo obecności wymienionych wcześniej asów (Uwaga! startujący – Jacek Hibner, Rafał Rykowski, Łukasz Nitka, Arek Saliński i Jacek Kalinowski to aktualnie pierwsza dziesiątka polskich zawodników wg PFS), półfinały rozegrały się wyłącznie pomiędzy warszawskimi zawodnikami – Jackiem Kalinowskim, Maćkiem Sikorskim, Jackiem Ładnym i Wojtkiem Nowiszem. O finale można powiedzieć, że był ozdobą zawodów. Zgromadzona publiczność do ostatniej chwili nie była pewna – kto będzie zwycięzcą pięciosetowego pojedynku.
Ale zanim rozegrał się finał zawodnicy z końcówki rankingu musieli zagrać eliminacje, w ośmiu parach wystąpili między innymi jako faworyci – Maciek Sikorski, Łukasz Nitka i Szymon Bujalski. Ośmiu pokonanych w eliminacjach rozegrało finał C (drabinka 8 o każde miejsce). Zwycięzcą finału C i pierwszym laureatem turnieju został Jacek Skrocki po trzysetowym pojedynku z Mariuszem Manowskim. Trzecie miejsce zajął Karol Potocki.

Zaraz po eliminacjach rozegrano pierwszą rundę turnieju głównego dzielącą zawodnikó na finały A i B. I tutaj okrutny los w anielskiej powłoce cielesnej(losowała Dominika ;-))) zetknął w parze Arka Salińskiego i Jacka Hibnera, nie miał też szczęścia Jarek Kopyt trafiając na Rafała Rykowskiego.
Druga runda przyniosła kolejne mocne zestawienia – Wojtek Nowisz pokonał w dwóch setach Łukasza Nitkę a Maciek Sikorski po trzech setach odprawił Rafała Rykowskiego.
W trzeciej, ćwierćfinałowej rundzie najmocniejszym punktem był mecz Jacka Hibnera z Maćkiem Sikorskim. Wynik końcowy (2:0 dla Maćka) nie oddaje dramaturgii pojednynku, bowiem pierwszy set zakończył się wynikiem 18:16 ale po drodze Jacek miał 5 setboli. Niewykorzystane okazje mszczą się podwójnie. Ostatni setbol ze stanu 17:16 miał Maciek, wykorzystał go a potem gładko do 5 wygrał drugiego seta i cały mecz.
W pozostałych parach ćwiercfinałowych Jacek Kalinowski wygrał z Bartkiem Świerczyńskim, Wojtek Nowisz z Mateuszem Morgiewiczem a Jacek Ładny z Przemkiem Gniteckim (Przemek ostatnio jest na fali – w turnieju PFS wygrał finał pocieszenia a przed 2 tygodniami wygrał lokalny “Ostatni Czerwcowy” turniej w Sinusie).
W półfinale Maciek Sikorski w trzech setach wygrał z Jackiem Kalinowskim) a Wojtek Nowisz na szybko załatwił Jacka Ładnego. Jak można było się spodziewać w meczu o trzecie miejsce z dwóch Jacków lepszy był Kalinowski.

Za to finał stanowił wielką niespodziankę. ………….
Pierwsze dwa sety wygrał (11/9, 11/9) Wojtek, w trzecim doszło do stanu 11/11 ale Maciek wygrał ostatecznie 11/13. W czwartym secie przegranym do 5 Wojtek “odpoczywał”. Ostatni piąty set był najciekawszy. Obaj zawodnicy grali długie wymiany. Obaj byli maksymalnie skoncentrowani. Pierwszy stan 10/8 osiągnął Maciek Sikorski. Niestety (dla niego) nie wykorzystał dwóch piłek meczowych i całego seta (i mecz) wygrał 13/11 Wojtek.

Zaraz po meczu – na korcie odbyła się dekoracja zwycięzców połączona z wręczeniem nagród. Wojtek Nowisz otrzymał od głównego patrona Turnieju LG C3300 – unikalny model telefonu komórkowego z klapką, dwoma wyświetlaczami i wbudowanym aparatem fotograficznym.

Cała “medalowa” trójka oraz zwycięzcy finałów B i C otrzymali też koszulki polo “limited edition” z turniejowym logo.

Przebieg rywalizacji i “drabinki turniejowe”