2004-09-11. II MP Squash Masters 2004

WK 2004-09-13 07:47:35
squashmasters.pl

II Mistrzostwa Polski Squash Masters 2004

W sobotę 11 września odbyła się druga edycja Mistrzostw Polski “Squash Masters 2004”.

To sympatyczne pojęcie (Squash Masters) powstało rok temu, kiedy wspólnie z Perkozem zastanawialiśmy się jak nazwać pierwszą imprezę weteranów. Skoro polscy weterani squasha są całkiem niezłymi zawodnikami (najepszy przykład to choćby pierwsza rakieta 35+ czyli Andrzej Wierzba) uznaliśmy że hasło “Squash Masters” w pełni odpowiada naszym potrzebom. Od tego momentu wiele wody upłynęło i wiele się zdarzyło. Mam wrażenie, że udało nam się zorganizować przyjazne środowisko, które będzie się jeszcze wielokrotnie spotykać na squashowych zlotach. W Drugim Turnieju Mistrzowskim wzięło udział 61 zawodniczek i zawodników (poprzednio było ich 49). Reprezentowane były Wrocław, Trójmiasto, Bielsko Biała, Łódź, Poznań, Katowice, Kraków, Gorzów Wielkopolski i oczywiście Warszawa.
W pięciu kategoriach (K35+, M35+, M40+, M45+ i M50+) rozegrano przeszło 270 setów w 122 meczach z zaplanowanych 150 spotkań. Padło kilkanaście walkowerów i poleciała jedna kiełbaska. Całość była precyzyjnie rozplanowana czasowo, rozpoczęła się rano o godzinie 9 i zakończyła o 21 wieczorem.

Zawodnikom towarzyszyło ośmiu sędziów ubranych w jednolite czarne uniformy i jeden pies Nurek. Turniej odwiedziło wielu gości; wśród nich byli zarówno prominentni działacze pfs jak i potencjalni reformatorzy, dziennikarze, kibice i sympatycy. W tym miejscu chciałem podziękować wszystkim firmom które zechciały wesprzeć nasze przedsięwzięcie. I tak przede wszystkim dziękuję firmie WIND TELECOM SA z Bielska Białej za ufundowanie superatrakcyjnej nagrody (DVD Recorder Philips) którą losowaliśmy wśród wszystkich uczestników Turnieju. Serdecznie dziękuję firmom (dalej alfabetycznie): BODY GLOVE za markowe torby i opakowania BODY GLOVE, DENTALUX < A>za talony na usługi dentystyczne o wartości 5 x 300 zł + 5 x 150 zł oraz pierwszą pomoc podczas zawodów (Robert Rygiel zapewne pamięta zamrażacz którym schłodziliśmy jego więzadła), DLH Drewno za ufundowanie krzeseł reżyserskich – które otrzymali triumfatorzy w poszczególnych kategoriach, GOLF PARKS POLAND – WILANÓW za ufundowanie 5 wejść x 150 piłek na driving range (trafiły do zdobywców I miejsc), Kofola Sp. z o.o. (Frupper) za dostarczenie napojów Frupper Multiwitamina dla zawodników, Media Express Sp. z o.o. za zegarki SWATCH i kamery internetowe, SEB Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. za zegarki, kamery internetowe, organizery i inne upominki dla zawodników i zawodniczek, Sport Elite (HEAD) za naciągi HEAD i firmowe torby na rakiety, Sportimpex (VICTOR za turniejowe piłeczki do gry a także wystawienie stoiska serwisowego ASHAWAY na którym można było zmienić naciąg rakiety, Studio Design za wsparcie produkcyjne (jak we wszystkich moich turniejach), Teleca Polska za wsparcie logistyczne (wielkie dzięki Tomku za bezinteresowną pomoc), WILLA WIDOK za ufundowanie pobytu weekendowego dla zwycięzcy kategorii 50+ w Willi WIDOK i za bardzo życzliwe wsparcie inicjatywy organizacji Turnieju, WPC Sp. z o.o. (PILOT) za przygotowanie ologowanych długopisów turniejowych PILOT dla zawodników i sędziów, portalowi www.biznespartner.pl za wsparcie reklamowe a także portalowi esquash.pl za współpracę dzięki której powiększa się część redakcyjna portalu. Dziękuję także Mietkowi Sinusowi Łuczyńskiemu za to, że akceptuje moje pomysły i że chciał po raz kolejny odpłatnie użyczyć swojego obiektu na imprezę.
Dziękuję za poświęcony czas wszystkim, któzy podjęli się niewdzięcznej ale bardzo ważnej funkcji sędziego. Zawdzięczamy im (tzn. Dominice Witkowskiej, Oli Krzemińskiej, Natalii Łuczyńskiej, Jackowi Hibnerowi, Arkom Salińskiemu i Michalikowi, Michałom Rucie i Dobrowolskiemu oraz Maćkowi Górskiemu) możliwość skupienia się podczas turnieju wyłącznie na grze. Szczególnie serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc przekazuję Robertowi Romańskiemu, Januszowi Mazurczakowi i Zbyszkowi Olesiakowi.

Wracając do imprezy.
Od dziewiątej rano przy doskonałej pogodzie zbierały się tłumy zawodników którzy musieli się zarejestrować przed rozpoczęciem gier. Każdy otrzymywał torbę w której były materiały reklamowe partnerów Mistrzostw a także wykonane specjalnie na tę okazję długopis i ręcznik z logo Squash Masters oraz dwie butelki napoju Multiwitamina Frupper. Pierwsze mecze eliminacyjne rozpoczęły się o 9.30. Dzięki przeprowadzonemu wcześniej losowaniu można było precyzyjnie rozplanować gry dając każdemu zawodnikowi czas na odpoczynek po meczu, tym bardziej, że nie był obarczony obowiązkiem sędziowania. W eliminacjach najtrudniejszą i budzącą najwięcej emocji była grupa B(35+). Jarek Kopyt, Radek Mastalski (Łódź) i Jacek Szubert (Wrocław) rozegrali trzy bardzo zacięte pojedynki. Jak można się było spodziewać trzeci w grupie Radek Mastalski później wygrał bez trudu Turniej Pocieszenia w tej kategorii. O godzinie 14.30 nastąpiło uroczyste otwarcie Turnieju połączone z grupową sesją zdjęciową. Mniej więcej w tym samym czasie po kortach przebiegał Adam z Bulgari Cafe – który dźwiękiem dzwonka zapraszał na kultowy żurek. Po przerwie ruszyły kolejne mecze. Do niespodzianek można zaliczyć odpadnięcie w kategorii 40+ na etapie ćwierćfinałów Piotrka Dziewięckiego w meczu z późniejszym finalistą Robertem Musiałem a także porażkę Zbyszka Karpińskiego w meczu z Markiem Godulą.
System rozgrywek (wielokrotnie opisywany na turniejowej stronie www) był tak pomyślany aby każdy zawodnik, który przegrał pierwszy mecz w Turnieju Głównym miał jeszcze szansę gry o dwa trzecie miejsca. W tym systemie istnieje możliwość powtórnego meczu w walce o trzecie miejsce. I tak w kategorii 35+ Jacek Szubert i Tomek Nowak (Kraków) po przegranych w półfinale w późniejszych meczach pokonali pretendentów z repasaży. W kategorii 40+ stało się odwrotnie, i Piotr Stachura (Sopot) i niżej podpisany przegrali swoje mecze o trzecie miejsca odpowiednio z Markiem Godulą i Zdziśkiem Kaczykiem (obaj Łódź). O godzinie 19.05 rozpoczęły się finały (wyjątkiem była kategoria pań gdzie rozstrzygały spotkania każda z każdą – czołową lokatę zdobyła Małgosia Kawalec przed Ewą Małyszko i Małgosią Wiernicką). I tak w kategorii 35+ zwyciężył Jarek Kopyt po czterosetowym meczu z Jackiem Ładnym (obaj Warszawa). W tym samym stosunku Paweł Kozłowski z Warszawy (35+) pokonał Roberta Musiała z Poznania. Finały kategorii 45+ i 50+ z powodu późnej pory odbywały się równolegle na kortach 4 i 5. Niezwykle widowiskowy pojedynek Adama Adamczyka z Warszawy (w ubiegłym roku wygrał finał 45+) z Michałem Baryżewskim z Trójmiasta zakończył się wygraną Michała po pięciosetowym pojedynku. Ostatni finał był meczem, który wielu osobom zapadnie na długo w pamięć. Mecz na korcie nr 5 sędziował Jacek Hibner – osoba o największym doświadczeniu spośród sędziów którzy obsługiwali Turniej. W szranki stanęli Michał Pawłowski i Marek Stech. Dla Michała był to pierwszy start w Mistrzostwach Squash Masters, Marek Stech rok wcześniej zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii 40+. Pierwszy set wygrał Marek Stech do 10. Drugi wygrał także, tym razem do 11. Z protokołu sędziowskiego wynika, że do stanu 9-9 gra w obu setach była dość wyrównana, w końcówkach lepszy był zawodnik z Sopotu. Ciąg dalszy (można powiedzieć, że) jest znany każdemu kto zaglądał na stronę www.esquash.pl. W trzecim secie Marek Stech traci po kolei 11 punktów. Tego co się działo dalej nie mogę opisywać bo tego nie widziałem. Z relacji widzów wynika, że pół godziny później było po meczu ale niestety nie zakończył się on na korcie. Efekt to złożony do organizatorów protest zawodnika i wniosek sędziego prowadzącego mecz. Wszystko co mieli do powiedzenia na ten temat Paweł Kozłowski (pełniący podczas Turnieju funkcję Komisarza Turnieju) oraz niżej podpisany (organizator) zostało napisane w oświadczeniu które jest zamieszczone na końcu niniejszej relacji a także na stronie zawodów w dziale opis turnieju.

Mamy nadzieję, że to co się stało będzie przestrogą dla przyszłych organizatorów, zawodników i sędziów. Jednocześnie uważamy, że wszystkie sprawy dotyczące meczu powinny być załatwiane wyłącznie na korcie w sportowej atmosferze. I dlatego uważamy (organizatorzy) że wynik tego spotkania był ustalony na korcie i taki pozostanie. Po ostatnim meczu odbyła się dekoracja zwycięzców oraz losowanie upominków od fundatorów. Wszyscy medaliści poza medalami, pucharami, dyplomami i nagrodami otrzymali specjalnie wyprodukowaną na tę okazję czarne polo z imitującym złoty kolor haftem SQUASH MASTERS. Pełna humoru uroczystość (dzięki losowaniom przeprowadzonym wśród wszystkich uczestników) będzie na pewno na długo zapamiętana. Ostatnie losowanie dotyczyło prezentu od firmy WIND SA (DVD Recorder Philips). Największym szczęściarzem okazał się być Tomek Krawczyński.

Pozdrawiam
wszystkich grających i kibicujących
===== waldek kobus ====================================

Oficjalne wyniki II Mistrzostw Polski SQUASH MASTERS 2004:

————————
Kobiety 35+
1. Małgorzata Kawalec (Warszawa)
2. Ewa Małyszko (Warszawa)
3. Małgorzata Wiernicka (Warszawa)
4. Anna Łuniewska (Warszawa)

————————-
Mężczyźni 35+
Finał A.
1. Jarek Kopyt (Warszawa)
2. Jacek Ładny (Warszawa)
3. Tomek Nowak (Kraków) Jacek Szubert (Wrocław)
5. Tomek Krawczyński (Warszawa) Arek Sawczyn (Gorzów Wlkp)
7. Robert Łuniewski (Warszawa) Marcin Stawowczyk (Warszawa)
9. Adam Fus (Warszawa) Sławek Jankowski (Warszawa) Jacek Krzywosz (Poznań) Piotr Puchalski (Warszawa)
13. Krzysztof Muchorowski (Warszawa) Bartłomiej Ślęczka (Katowice) Krzysztof Tyma (Gorzów Wlkp)
Finał B.
1. (16) Radosław Mastalski (Łódź)
2. (17) Paweł Kosk (Warszawa)
3. (18) Konrad Małyszko (Warszawa)
4. (19) Michał Rawa (Pruszków)
5. (20) Tomasz Bąk (Warszawa)
6. (21) Jacek Jurski (Warszawa)

————————-
Mężczyźni 40+
Finał A.
1. Paweł Kozłowski (Warszawa)
2. Robert Musiał (Poznań)
3. Zdzisław Kaczyk (Łódź) Marek Godula (Łódź)
5. Waldek Kobus (Warszawa) Piotr Stachura (Sopot)
7. Zenek Bayraktar (Łódź) Grzegorz Jaroś (Warszawa)
9. Paweł Ciuk (Warszawa) Piotr Dziewięcki (Warszawa) Jacek Morawski (Łódź) Robert Rygiel (Gdańsk)
13. Zbyszek Karpiński (Warszawa) Marcin Kudełka (Warszawa) Janusz Mazurczak (Warszawa) Darek Stawczyk (Gorzów Wlkp)
Finał B.
1. (17) Marek Dobek (Gorzów Wlkp)
2. (18) Adam Kłosiński (Warszawa)
3. (19) Stefan Podedworny (Warszawa)
4. (20) Jarek Glina (Warszawa)
5. (21) Tomasz Skrzymowski (Warszawa)
————————-
Mężczyźni 45+
1. Michał Pawłowski (Łódź)
2. Marek Stech (Sopot)
3. Janusz Wrona (Bielsko Biała) Jurek Szyszak (Warszawa)
5. Mirek Jakuła (Warszawa)
6. Marek Drabik (Warszawa)
7. Cezary Glijer (Warszawa)
————————-
Mężczyźni 50+
1. Michał Baryżewski (Sopot)
2. Adam Adamczyk (Warszawa)
3. Yoel Birman (Warszawa) Wojtek Kaliski (Warszawa)
5. Jan Boboli (Warszawa)
6. Mieczysław “Sinus” Łuczyński (Warszawa)
7. Jacek Szafrański (Warszawa)

Komisarz Zawodów Paweł Kozłowski
Dyrektor Zawodów Waldemar Kobus

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

RSS feed komentarzy.

Komentarze są wyłączone.

Strona główna Kontakt
Copyright © 2009 Squashmasters.pl   WordPress  Artykuły (RSS) and Komentarze (RSS).