foto o2 Squash Cup #1
foto o2 Squash Cup #2
foto o2 Squash Cup #3
all by TurboDymoWaldek

W ostatnim turnieju A (o2 Squash Cup) sezonu 20o9/2010 rozegrano 4 konkurencje. W juniorskich zmaganiach ostatecznie zagrało 9 uczestników U15 i 17 w grupie U19. Wśród najmłodszych zwyciężył Piotr Hemmerling po pięciosetowym pojedynku z Maxem Kierszką. Trzecie miejsce zdobył Adam Pełczyński (wszyscy Poznań MySquash). Wśród juniorów starszych najlepszy był Kuba Wasilewski (Zabrze) przed Pauliną Krzywicką (Warszawa) i Nikosem Karampotisem (Modelarnia).
Turniej damski ostatecznie rozegrało 11 zawodniczek. Pierwsze miejsce zajęła Paulina Krzywicka (Warszawa) przed Zuzą Sobierajewicz (Poznań) i Justyną Cielecką (Łódź). Justynie dzielnie przez cały czas sekundowała mama Teodozja – najsympatyczniejszy i prawdopodobnie najstarszy kibic turniejowy – w dodatku najbardziej wytrwały.
Turniej Open to bezdyskusyjny prymat zawodnika z Brna (Czechy) reprezentującego lokalnie klub Kahuna. Wygrał (tracąc w całym turnieju 43 punkty) Roman Svec aktualnie zawodnik numer 402 światowej listy PSA. Drugie miejsce zajął Marcin Karwowski, a trzecie Kamil Dominiak (Kahuna) przed Maćkiem Maciantowiczem (Squash4You). Kolejne premiowane miejsca zajęli: piąte – Tomek Abramowski (Squash Park), dziewiąte – Paweł Szostek (Squash City), siedemnaste – Jacek Kalinowski (Squash City) i trzydzieste trzecie Tomek Banasiak (Sinnet).
U15. Rozgrywki najmłodszych rozpoczęły eliminacje w grupach. Wątpliwości nie było. Rozlosowani osobno – Piotr i Max wygrali swoje grupy. Potem łatwo przeszli półfinały i wreszcie pełen dramaturgii finał którego miejsce przenoszone było 3 razy. Na początku plan był taki, by grali finał na szklanym korcie. Wbrew prognozom zachmurzenie w stolicy nie było wystarczające ina”glassie” było zbyt jasno. Mecz został zaplanowany na “jedynkę”. Wtedy Max jednak poprosił o szklany kort. Ale w trakcie ustaleń wyszło,że nie rozegrał tam żadnego meczu, więc by nie faworyzować Piotra, który miał już takie doświadczenie jednak powróciliśmy do jedynki aby szanse chłopców były równe. I sam mecz. Najpierw prowadzenie w pierwszym secie dla Piotra do 9. Potem Max odrabia straty i wygrywa kolejno dwa sety – do siedmiu i do trzech. A potem wyrównana walka i dwa kolejne wygrywa Piotr Hemmerling  do ośmiu i do ośmiu. Trzecie miejsce zdobył Adam Pełczyński po meczu z Kubą Czarneckim. Równie wielkie emocje budziły zmagania pozostałych zawodników. Na uwagę zasługuje dolna drabinka, gdzie Magda Hałas wygrała w meczu o miejsce piąte z Jankiem Walczukiem choć w kwalifikacjach mecz z nim przegrała przegrała 0/2 [9,4]. Z kolei Filip Woziwodzki przegrał w meczu o miejsce siódme z Maćkiem Kowalskim (po raz drugi), ale tym razem po drodze ugrał jednego seta, co jest sukcesem. Reasumując – wśród najmłodszych pierwszych pięć miejsc (w tym pierwsza trójka to powtórzenie IMP) zajęli poznaniacy – pozostałe pozostawili warszawiakom.
U19. Tę kategorię rozegrano jako drabinkę 16 z eliminacjami wśród trzech najniżej rozstawionych o dwa miejsca w turnieju głównym. Pechowcem okazał się być Mikołaj Hemmerling, który po dwóch meczach zajął zaszczytne 17-ste miejsce, ale pomimo przegranej był wszędzie i z humorem (sędziował, pocieszał lub wspierał przyjaciół z drużyny MySquasha). Losowanie drabinki U19 zostało przeprowadzone zgodnie z aktualnym rankingiem co doprowadziło do spotkania w ćwierćfinale Kuby Wasilewskiego z aktualnym V-ce Mistrzem Polski Michałem Kotrą. Ten pierwszy wygrał 2/0 (to samo zrobił ze mną, ale w turnieju Pocieszenia OPEN i 2/1). W drugim meczu pokonał Nikosa Karampotisa 3/1. A w finale było już łatwiej – Kuba zwyciężył w trzech setach do 11, 4 i 8. Trzecie miejsce trafiło do Nikosa, który łatwo wygrał [2,5,6] z Hubertem Górskim. Geograficznie: pierwsze trafiło do Zabrza, drugie do Warszawy, trzecie do Modelarni, czwarte znowu Warszawa, piąte – do Rzeszowa. Dopiero szóste miejsce trafiło do przedstawiciela Poznania – Janka Jaszewskiego.
Turniej Damski. Zjawiło się tylko 11 dziewcząt, ale naw miarę wyrównanym poziomie, niestety w forrundzie odpadła Ewa Polak, szkoda,bo jej żywiołowy charakter pewnością ubarwiłby rozgrywki o miejsca 1-8. Ewa ostatecznie zajęła miejsce dziewiąte i należą się jej brawa za pokorę z jaką przyjęła przegraną z Agatą Doroszkiewicz. Ale to wcale nie oznacza, że damski turniej był nudny.  W ćwierćfinałach wszystkie mecze miały swoją dramaturgię i żaden nie zakończył się wynikiem 3/0. Paulina wygrała 3/1 z wspomnianą Agatą – która powróciła na korty po długotrwałej kontuzji. Agnieszka Komorowska wygrała w 5 setach [-9,6,8,-7,8] z Kasią Szymankiewicz; Justyna Cielecka (Łódź) pokonała 3/2 [-8,6,-10,3,7] Ewę Buczkowską (Poznań); a druga poznanianka – Zuza Sobierajewicz wygrała 3/2 z bielszczanką [4,-6,7,-8,8] Lucyną Kręcichwost. Ewa z Lucyną zagrały jeszcze mecz o podział miejsc piątego i siódmego wygrany przez Lucynę 3/1 [3,10,-9,7]. Z kolei półfinalistki przystąpiły do dalszej rywalizacji. Paulina ograła Agnieszkę 3/1 a Zuza rozegrała kolejny maraton wygrywając 3/1 z Justyną [5,9,-11,-10,4]. W efekcie w meczu finałowym Paulina wygrała łatwo w 3 setach (a pamiętajmy, że grałą też w juniorskim U19!!!). W meczu o trzecie miejsce Justyna wygrała (a jakże!!!) 3/2 z Agnieszką Komorowską i myślę, że dały z siebie naprawdę dużo, szczególnie w dwóch pierwszych setach [-10,-12,6,8,8].
Turniej OPEN. Jest o czym pisać. (czasami się zastanawiam, czy ktoś to czyta, ale to ostatni turniej sezonu, więc pochwalmy i pogańmy, dajmy ludziom satysfakcję). Osób dramatu było 42. Byłoby 44 ale jeden Członek KR zasiedział się na zebraniu tzw. Zgromadzenia Narodowego PFS czyli połączonego Zarządu i KR (to niezwykłe, bo to przecież największy chart w Polsce na punkty rankingowe, żeby nie powiedzieć największy specjalista w ich ciułaniu i prognozowaniu losowań). Drugi nieobecny to kolega z Krakowa, niestety, zgłosił się ale  nie odwołał startu. Szkoda, bo nie zmarnowalibyśmy tak czasu na eliminacje. Ale i tak było bardzo ciekawie. Forrundy eliminacji nie przeszli: Kuba Raniszewski, Krzysiek Polończyk i Nikos Karampotis. A ich potencjał z pewnością zasługiwał na wyższe miejsca.
W drugie rundzie polegli: niżej podpisany z kulejącym Rafałem Klimczewskim, co nieco “zużyty/zmęczony” Bartek Świerczyński z Wojtkiem Skublewskim, Michał Kotra z Michałem Grzybowskim, Damian Maliński z Grześkiem Multanem, Tomek Banasiak z Grześkiem Hauską, Jurek Szyszak z Łukaszem Stachowskim (który będzie grywał w Warszawie częściej) a także Kuba Wasilewski z Marcinem Ratigowskim. Turniej Pocieszenia dla tych lepszych odpadających (jak stare wino) rozegraliśmy na szklanym korcie, który obnażył niedostatki jednych a dał szansę innym. I tak ja przegrałem z Kubą Wasilewskim ale wygrałem z Michałem Kotrą. Najlepszy w gronie outsiderów był Tomek Banasiak przed Bartkiem Świerczyńskim i Kubą Wasilewskim (czwarty był Damian z powodu uciekającego pociągu :-().
Pierwsza runda Turnieju Głównego ruszyła o 12 lub w tych okolicach. Ze względu na liczne zastępy juniorów i zaciekłe mecze kobiet uczestnicy turnieju OPEN musieli się zmieścić na 4 kortach, rozgrywając turnieje pocieszenia tylko do dwóch wygranych setów. Ale najpierw pierwsza runda. Mieliśmy w niej ośmiu eliminantów i dwóch rozstawionych zawodników. Dzikie karty dostali Jacek Kalinowski i Mantas Kociunas -gość z Litwy. Obaj polegli w meczach; odpowiednio z Wackiem Staszkiewiczem 0/3 i Marcinem Karwowskim 1/3. Wszyscy zawodnicy wchodzącyz eliminacji też przegrali swoje pierwsze mecze, największy opór stawiał Michał Grzybowski Krzyśkowi Pieńkowskiemu [-10,6,-8,8,7]. Podobny opór stawił Piotrkowi Bareńskiemu Artur Smoleń, też przegrywając w 5 setach. Jednym zawodnikiem, przełamującym wyżej rozstawionego był Marek Jankowski, który ograł w trzech setach Grześka Leśniańskiego. Grzegorz od dłuższego czasu narzeka na kontuzję kręgosłupa, ale nie może się powstrzymać gdy nadarza się okazja do rywalizacji na wysokim poziomie. Jest znany z waleczności na korcie i niekonwencjonalnych okrzyków wydobywających się z przepony po udanym zagraniu dodatkowo gnębiąc przeciwników. W drugiej rundzie Grześka pokonał po wyrównanym meczu gość z Litwy, ale potem nikt i nic nie powstrzymało instruktora ze Squash City przed zdobyciem 25 miejsca.
Druga runda turnieju głównego o2Squash Cup zdecydowanie oddzieliła ziarna od plew. W stercie odrzuconych (rzadko się mu to zdarza) znalazł się etatowy ćwierćfinalista turniejów stołecznych – Paweł Szostek. Paweł poległ w zdecydowanie najciekawszym meczu tej rundy z Wackiem Staszkiewiczem. Trzeba było zobaczyć Wacka po tym meczu. Zadowolony i dumny z rezultatu a jednocześnie zamartwiający się dalszym ciągiem a właściwie zadający sobie pytanie, czy jest jeszcze w stanie grać dalej na tym samym poziomie, bo organizm odmawia posłuszeństwa.
Poza tym meczem w czterech padał rezultat 3/1, a seta utracili: Marcin Karwowski z Jankowskim, Gałecki z Mateuszem Kotrą, Dominiak z Przyłuskim i Maciantowicz z Bareńskim. Łatwe (3/0) mecze mieli Roman Svec z Lubiakiem, Abram z Kaźmierowskim i Sikor z Pieńkowskim. Ci dwaj ostatni jak zwykle zdążali do siebie jak muchy do miodu. Ostatecznie klasyk wygrał Tomek 2/1. Ale zanim do niego doszło musieli razem przegrać lub razem wygrać. Sikora pokonał Maciek-M tracąc 15 punktów, bardziej bezlitosny był czeski Roman darowując Tomkowi tylko 5 punktów (równie mało zdobył ich Rafał Klimczewski, ale pozostałym udawało się więcej. W tej konkurencji najlepszy był Maciantowicz, który udziergał dwanaście punktów o jeden więcej niż Lubiak. Nie wspominając o naprawdę ambitnie granym finale – gdzie Marcin Karwowski dostał w prezencie aż 10 punktów. Zanim doszło jednak do finału Marcin musiał uporać się z Kamilem. Po przegranych dwóch setach (do 8 i 9) zebrał się w sobie i do finału dojechał (wygrywając kolejne 3 sety do 8, 9 i 6). Uffff.

To taki krótki opis, który można kontynuować godzinami, bo każdy mecz miał inną dramaturgię, czas trwania, czasami sędzia miał wpływ na przebieg a czasami widownia miała wiele do powiedzenia. Poza głównym turniejem OPEN zawodnicy walczyli o skromne ale wymierne gratyfikacje za miejsca: czwarte (to miejsce akurat poszło bez walki, po “kolejowym” walkowerze), piąte – Abram; dziewiąte dla Szostka (po meczu z ambitną dogrywką), siedemnaste – dla Jacka Kalinowskiego,który po drodze pokonał drugiego dzikiego zawodnika (Mantasa Kociunasa) i 33-cie miejsce z pełnym zaangażowaniem zdobyte przez Tomka Banasiaka.
Na turniejowe fotki można już polować na facebooku, wystarczy się zalogować, albo założyć konto i też się zalogować. Kto szuka nie błądzi.
Na zakończenie turnieju Piotr Samborski – przedstawiciel Zarządu PFS – opowiedział zebranym o nowościach jakie przygotowywane są na nowy Sezon. Najważniejsze nowości to: likwidacja turniejów Super A, włączenie punktów za Drużynowe Mistrzostwa Polski do rankingu PFS, zmiana w liczeniu rankingu PFS (zmiana częstotliwości na miesięczne notacje oraz zmniejszenie wagi zaliczanych turniejów do 5), umożliwienie startu wszystkim chętnych w turniejach B. Zapowiedziane zmiany są obiecujące, ale ich pełne brzmienie zostanie opublikowane przez Zarząd w późniejszym terminie po szczegółowych ustaleniach. Do 15 lipca będzie znany harmonogram turniejów nowego sezonu i poprawione zasady rozgrywek.

W loterii o wynik zwycięzcy (43 punkty Romana) wygrał Tomek Abramowski (zdjęcia szczęśliwca można zobaczyć w albumie finisaż……). Ponadto w loterii zorganizowanej na rzecz dzieci powodzian z Lubelszczyzny (sprzedano wszystkie losy) laureatami zostali: Agnieszka Komorowska, Krzysiek Pieńkowski, Robert Łuniewski, Andrzej Górski i Tomek Kawecki.  Sponsorem fantów był Jarek Duda (Prince)

Fundatorem nagród finansowych w turniejach OPEN i Damskim jest Michał Brański (Grupa o2).

Poniżej drabinki turniejowe ze szczegółowymi wynikami.